برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

آشنایی با شماره شبا، شماره حساب و شماره کارت

برای حساب‌های بانکی گاهی از شماره کارت حرف زده می‌شود، گاهی شماره حساب و گاهی شماره شبا. برای آشنایی بهتر با این سه واژه که تقریباً مترادف به نظر می‌رسند اما متفاوتند، به تعاریف زیر دقت کنید.

شیوه‌ی شماره‌گذاری حساب‌ها در بانک‌های مختلف متفاوت است. این امر سبب می‌شود انتقال وجه بین‌بانکی با استفاده از شماره حساب امکان‌پذیر نباشد. بنابراین بانک‌ها باید برای یک‌پارچه‌سازی حساب‌های خود در شبکه بانکی، از شماره‌های دیگری نظیر شماره کارت و شماره شبا استفاده کنند. در ادامه در مورد این سه شماره توضیح داده‌ایم.

شماره حساب: شماره شناسایی حساب شما در بانک شما است و برای انتقال وجه داخلی بین حساب‌های یک بانک کاربرد دارد. تمامی حساب‌ها شامل حقوقی و حقیقی و اعم از سپرده سرمایه‌گذاری و جاری یک شماره‌حساب دارند.

شماره کارت: معمولاً به حساب‌های جاری و حقوقی کارت تعلق نمی‌گیرد و تنها برای حساب‌های سپرده کوتاه‌مدت شخصی کارت صادر می‌شود. شماره کارت در سیستم بانکی ایران یکتا است و می‌توان برای جابجایی بین‌بانکی از آن استفاده کرد. شماره کارت تاریخ انقضا دارد اما شماره‌حساب و شبا منقضی نمی‌شوند.

شماره شبا: هر شماره‌ حساب یک شماره شبای یکتا دارد که برای انتقال وجه بین‌بانکی استفاده می‌شود. شبا کوتاه شده عبارت «شناسه بانکی ایران» و منحصر‌به‌فرد است که برای هر حساب بانکی تخصیص داده می‌شود. شماره شبا یا همان IBAN در تمام دنیا یکتاست. یعنی هر حسابی در هر بانکی در هر کجای دنیا، یک شبای منحصر‌به‌فرد دارد. شبای حساب‌های بانکی ایران، با IR شروع می‌شود و پس از آن ۲۴رقم می‌آید.

چگونه می‌توان شماره حساب، شماره شبا و شماره کارت را به یکدیگر تبدیل کرد؟

اکثر افراد در زندگی روزمره با کارت بانکی و شماره کارت آشنایی بیشتری دارند تا با شماره حساب و شبا. خریدهای روزانه و بسیاری از نقل و انتقالات بانکی خود از طریق همراه‌بانک و اپلیکیشن‌های مختلف و با استفاده از شماره کارت و وارد کردن اطلاعات مربوط به کارت انجام می‌شود. در عین حال این روزها با افتتاح حساب، دفترچه حساب به افراد تحویل داده نمی‌شود و اکثر افراد از شماره حساب خود بی‌خبر هستند. استفاده از اینترنت‌بانک هم هنوز رواج چندانی ندارد، پس شماره حساب نیز در دسترس قرار نمی‌گیرد.

این در حالی است که گاهی برای انتقال مبالغ بالا با استفاده از روش‌های انتقال وجه پایا و ساتنا، باید حتماً شماره حساب و یا شماره شبا در اختیار داشت. افراد برای دریافت شماره حساب خود معمولاً مجبور به مراجعه حضوری به بانک هستید زیرا پیامک‌های بانکی و یا عابر بانک‌ها، تنها چند رقم آخر شماره حساب را نشان می‌دهند که کافی نیست.

یکی از خدمات فینوتک ارائه شماره حساب فرد بدون نیاز به مراجعه حضوری به بانک‌ است. فینوتک هم API بانکی را در اختیار شرکت‌ها و موسساتی قرار می‌دهد که به صورت انبوه تمایل به ارائه خدماتی جهت دریافت شماره حساب دارند و هم امکان تبدیل شماره کارت به حساب را از طریق وب برای کاربران و مردم امکان‌پذیر کرده است. فرد با وارد کردن شماره کارت بانکی خود، می‌تواند به سرعت از شماره حساب خود باخبر شود و برای نقل و انتقالات استفاده کند.

فینوتک خدماتی از جمله تبدیل شماره کارت به شماره حساب، تبدیل شماره کارت به شماره شبا و در صورت نیاز مشتری، تبدیل شماره حساب به شماره شبا را ارائه می‌کند. وب ‌سرویس (API) ارائه ‌شده برای تبدیل شماره کارت به شماره حساب، امکان انجام این کار را برای بانک‌هایی مانند بانک ملی، صادرات، دی، انصار، ملت، شهر، مسکن، آینده، کشاورزی و چندین بانک دیگر فراهم کرده است.