برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

ارائه خدمات غیرحضوری با استفاده از وب‌سرویس‌های فینوتک

استفاده از خدمات غیرحضوری همواره باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود، اما این روزها لزوم استفاده از آن به منظور حفظ سلامتی، بیش‌ از هر زمان دیگری احساس می‌شود. ارائه این نوع خدمات از سوی کسب‌وکارها، نیازمند زیرساخت‌هایی است که نقل و انتقال اینترنتی پول یکی از مهم‌ترین آن‌هاست.

فینوتک نیز بر پایه همین اصل به وجود آمده‌است تا با ارائه خدمات بانکداری باز به کسب‌وکار‌ها کمک کند تا بتوانند خدمات مالی و بانکی خود را به صورت غیرحضوری به مشتریان‌شان ارائه دهند. در این راستا، میزان فراخوانی سرویس‌های فینوتک در برخی مشتریان افزایش قابل‌ملاحظه‌ای داشتند. در حال حاضر فینوتک بیش از ۱۴۰ وب سرویس (API) در زمینه‌های مختلف بانکی، پرداخت، بازار سرمایه و بورس ارائه می‌کند. که در ادامه بعضی از مهم‌ترین سرویس‌های این پلتفرم معرفی شده است.

برداشت مستقیم

یکی از جدید‌ترین خدمات فینوتک، سرویس برداشت مستقیم (Direct Debit) است، که به کسب‌وکارها امکان می‌دهد تا هزینه‌های دوره‌ای مشتریان را با اجازه خود مشتری از حساب آنها برداشت کنند. پرداخت‌هایی مانند هزینه‌ی اشتراک، شارژ خودکار کیف پول، پرداخت قسط وام، پرداخت خودکار انواع قبض و شارژ خودکار اینترنت؛ برخی از کاربردهای رایج سرویس برداشت مستقیم هستند.

استعلام و پرداخت قبوض

همچنین امکان استعلام و پرداخت قبض تلفن، استعلام قبض گاز، استعلام قبض برق و استعلام قبض آب نیز سرویس دیگری از فینوتک است که نیاز به مراجعه‌های حضوری را از بین می‌برد. مشترکان با یک بار وارد کردن شناسه‌ی قبض (که در تمام دوره‌ها ثابت است)، می‌توانند تمام قبوض خود را استعلام و پرداخت کنند و قبوض کاغذی را برای همیشه حذف کنند. در دوران فعلی در خانه ماندن و عدم مراجعه به بانک‌ها نیاز مهمی است که با استفاده از این سرویس می‌توان آن را برطرف کرد.

استعلام شماره شبا و شماره کارت

امکان استعلام شماره شبا و استعلام شماره کارت، سرویس دیگری است تا مطمئن شوید شماره حساب مقصد، با اطلاعاتی که در دست دارید، یکی است. این امکان خصوصاً در مواردی همچون عودت پول به مشتری (refund) بسیار کارآمد است. کسب‌وکار می‌تواند اطمینان حاصل کند، پول عودت‌داده‌شده، به حسابی برگشت داده می‌شود که خرید با آن انجام شده است. حتی شرکت‌های بیمه نیز می‌توانند جهت واریز خسارت برای مشتری، حساب یا کارت را استعلام کنند و مطمئن شوند که مبلغ حق بیمه به متضرر واقعی پرداخت می شود.

عملیات غیرحضوری چک

یکی دیگر از خدمات فینوتک، وب‌سرویس‌های سامانه «کیلید» است. این سرویس تمام تشریفات اداری و کاغذی مربوط به عملیات چک را حذف می‌کند. در این سرویس  نیازی به امضای چک نیست. اما لیست مورد نظر به تأیید کامل امضاداران می‌رسد.

به عنوان مثال پس از اینکه لیست پرداخت به شرکت‌های مختلف تهیه شد، با کمک API فینوتک این لیست به همراه پیوست‌های مربوطه به اپلیکیشن صاحبان حق امضا ارسال می شود. در صورت تأیید اولین نفر، لیست مربوط به نفرات بعدی ارسال شده و روند تأیید به همین منوال ادامه پیدا می‌کند. نهایتاً لیست پرداخت تمامی تأییدیه‌های لازم را دریافت می‌کند، بدون اینکه روندهای اداری هزینه‌بر و زمان‌بری صورت بگیرد. هیچ امضایی بر روی هیچ کاغذی دیده نمی‌شود، اما همه روند مورد تأیید صاحبان حق امضا است. در آخر پرداخت‌های نهایی نیز می تواند با کمک API  واریز وجه انجام شود.

موارد گفته شده تنها برخی از سرویس‌های توسعه داده شده توسط فینوتک است و لیست کاملی از خدمات این پلتفرم را می‌توانید در بخش خدمات سایت فینوتک مشاهده کنید.