مزایا و معایب بانکداری باز در ایران

بانکداری باز در ایران هنوز هم برای همه مردم چندان آشنا و مفهوم نیست؛ حتی بسیاری از افراد با شنیدن آن فکر می‌کنند که این دسترسی کسب‌وکارها به اطلاعات حساب بانکی مشتری می‌تواند پیش‌زمینه‌ای برای کلاهبرداری باشد!

از این که بگذریم، بانکداری باز یکی از جدیدترین تئوری‌های مالی در جهان است که در حال حاضر در کشورهای پیشرفته اجرا می‌شود. مزایای بانکداری باز توانسته عده‌ای را به خود جذب کند و معایب بانکداری باز نیز هشدارهایی را به افرادی که در این زمینه فعال هستند، می‌دهد. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با یکی از جدیدترین شیوه‌های بانکداری در ایران در کنار مزایا و معایب آن آشنا کنیم.

مزایای بانکداری باز چیست؟

مزایای بانکداری باز نه تنها در ایران، بلکه در سراسر جهان غوغایی عجیب به پا کرده است! در این بخش این مزایا را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

۱. پیشگیری از کلاهبرداری‌های مالی

بانکداری باز راه امن‌تری برای به اشتراک‌گذاری داده‌های مالی فراهم می‌کند؛ چراکه استفاده از API تضمین می‌کند داده‌ها فقط با اشخاص مجاز به اشتراک گذاشته شود. این امر خطر تقلب و دسترسی غیرمجاز به اطلاعات حساس مالی را کاهش می‌دهد. پس با این حساب، امنیت بانکداری باز در درجات بالایی قرار داشته و حتی معایب بانکداری سنتی را نیز می‌پوشاند.

این نکته را هم لازم می‌دانیم برای رفع نگرانی کاربران بگوییم: بدون مجوز کاربر، هیچ کسب‌وکاری نخواهد توانست به حساب‌های بانکی شما دسترسی پیدا کند. همچنین بعد از اخذ مجوز از سوی شما، هر زمانی که بخواهید امکان لغو آن وجود خواهد داشت.

۲. نوآوری بی‌حد و مرز

بانکداری باز از طریق توسعه محصولات و خدمات جدید، نوآوری را وارد صنعت خدمات مالی کرده است. شرکت‌‌های فینتک و سایر ارائه‌‌دهندگان شخص ثالث می‌توانند از APIهای بانکداری باز برای ایجاد راه‌‌حل‌‌های نوآورانه که نیازهای در حال تکامل مشتریان را برآورده می‌‌کنند، استفاده کنند.

۳.  استفاده از خدمات غیرحضوری

برای استفاده از خدمات بانکی، نیازی نیست زمان زیادی را صرف رفتن به شعبه بانک کنید. بنابراین، اگر بخواهیم به یکی از مهم‌ترین مزایای بانکداری باز اشاره‌ای داشته باشیم، حذف محدودیت زمانی برای استفاده از خدمات بانکداری است.

۴. مدیریت مالی

یکی از دلایلی که سبب شد تا بانکداری باز در ایران و جهان به یکی از جذاب‌ترین روش‌های بانکداری معرفی شود، مدیریت مالی با استفاده از نرم‌افزارهای هوشمند است. به عنوان مثال، شما می‌توانید با استفاده از بانکداری باز، در هر زمانی از شبانه روز مانده حساب خود را دریافت کنید، میزان گردش حساب در یک بازه زمانی را مشاهده کنید یا از برنامه شخص ثالث خود (هر اپلیکیشنی که استفاده می‌کنید) بخواهید تا میزان دخل و خرجتان را برایتان جمع‌بندی کند.
این روش در بانکداری سنتی بسیار وقت‌گیر و گاهی اوقات به دلیل شلوغ بودن بانک، غیرقابل انجام است. از طرفی دیگر، هیچوقت یک کارمند بانک همیشه کنار شما نیست تا به شما بگوید که چقدر در هفته خرج کردید یا مراقب مانده حساب خود باشید!

۵.  شفافیت بالای این نوع بانکداری

یکی از مشکلاتی که امروزه در بانکداری ایران و جهان به چشم می‌خورد، اختلاس‌ و دست کاری در حساب‌های بانکی است. اما اگر فرد بتواند هر لحظه به حساب خود دسترسی داشته باشد، این کار تقریبا غیرممکن خواهد شد! پس مزایای بانکداری باز نه تنها برای مشتریان است، بلکه برای استارتاپ‌ها یا کسب‌وکارهای بزرگ که امکان دستکاری در حساب آنها بسیار زیاد است نیز می‌باشد.

۶. استفاده از پروتکل smb

تمام کسب‌وکارها و سازمان‌های بزرگ برای بقای خود، نیاز به شبکه‌ای دارند تا بتوانند از طریق آن با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. در بانکداری باز، پروتکل smb این زمینه را برای مدیران کسب‌وکار مهیا می‌کند تا به داده‌‌های مشتریان دسترسی داشته و با توجه به آنها، کالاهای مورد نیازشان را روانه بازار کنند.

 

معایب بانکداری باز

برخی از متخصصان مالی در ایران این نظر را دارند که بانکداری باز دارای معایبی هم هست که می‌تواند تا حدی فعالیت افراد در عملیات‌های بانکی را به چالش بکشد. از آنجایی که برای استفاده از این خدمات در کسب‌وکارتان بهتر است همه جوانب را بسنجید، خوب است این را هم در نظر بگیرید:

  • برای حضور در بانکداری باز به آموزش اولیه نیاز دارید. بسیاری از افراد در حال حاضر نمی‌دانند چگونه از اپلیکیشن‌ها استفاده کنند و همین موضوع باعث بهم خوردن حساب یا تراکنش‌ها می‌شود.
    • راه حل: با ارائه آموزش‌های لازم در آموزشگاه‌ها و  افزایش آگاهی بزرگسالان در این زمینه، می‌توان این مشکل را حل کرد.
  • برخی اپلیکیشن‌های ناامن در بانکداری باز به چشم می‌خورند که ریسک هک و از دست رفتن اطلاعات را بالا می‌برند.
    • راه حل: با استفاده از اپلیکیشن‌های معتبر در این زمینه یا ارائه اپلیکیشن خود به همراه انواع مجوزهایی که از سوی سازمان‌های قضایی ارائه شده‌اند، می‌توانید به راحتی این مشکل را رفع کنید.
  • برای راه‌اندازی APIهای بانکداری باز و استفاده از این خدمات حتما باید در تیم کسب‌وکارتان برنامه‌نویس داشته باشید تا در پیاده‌سازی به شما کمک کند.

سخن پایانی تجربه جهانی نشان می‌دهد نتایج استفاده از خدمات بانکداری باز برای صاحبان کسب‌وکار و کاربران بسیار مطلوب بوده است؛ افزایش تعداد مشتری، بازدهی مطلوب فروش، UX بهتر برای کاربران و صرفه‌جویی در زمان و هزینه از آورده‌های این فناوری جدید است. حالا که این مقاله را مطالعه کردید، تصمیم با شماست که با بررسی معایب بانکداری باز در ایران و مزیت‌های آن  APIهای بانکداری باز را به کسب‌وکار خود وارد کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.