برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

وب سرویس (API) چیست و چه کاربردی دارد؟

این روزها همه‌ی ما از اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های بسیاری استفاده می‌کنیم، که برای بهره‌مندی از خدمات آن‌ها لازم است تا ابتدا به یک سرور متصل شویم. با در نظر گرفتن این موضوع، می‌توان به زبان ساده گفت که وب سرویس یا همان API، سرویسی است که از طریق پروتکل‌های استاندارد وب (مثل Http و یا Https) در دسترس بوده و با مبادله‌ی اطلاعات به نیازهای ما پاسخ‌ می‌دهد.

نقش وب سرویس‌ها در تبادل اطلاعات

بسیاری از شرکت‌ها با تاکید بر حفظ «پلتفرم بسته» تمرکزشان را روی افزایش عملکرد و کارایی داخلی سازمان خود می‌گذارند. حال آن که اقتصاد پیشرفته جهانی بر پایه تبادل اطلاعات است و شرکت‌های پیشرو نیز طی گذر زمان متوجه اهمیت این موضوع شده‌اند و همین زمینه‌ساز شکل‌گیری و به وجود آمدن وب سرویس‌ها شده است.

وب‌سرویس‌ها با فراهم‌‎سازی امکان به اشتراک‌گذاری امن اطلاعات، منجر به خلق اکوسیستمی ‌می‌شوند که به کمک آن می‌توان شرکای جدید و قدرت‌مندی برای توسعه کسب‌وکارها پیدا کرد و تجربه نیز نشان داده است ارتباط نسبتاً مستقیمی بین افزایش تعداد فراخوانی وب‌سرویس‌ها و قیمت سهام شرکت‌ها وجود دارد.

هر چند پیش‌بینی نیازها و ترجیح‌های مشتریان کار آسانی نیست، اما به کمک اکوسیستم مبتنی بر وب‌سرویس، می‌توان مسیر اقدامات گذشته مشتریان را ردگیری و با توجه به آن اقدامات بعدی آن‌ها را حدس زد. پس همکاری بانک‌ها و شرکت‌ها در امر تبادل اطلاعات، می‌تواند منجر به شکل‌گیری جریان‌های درآمدی جدیدی شود.

وب سرویس‌های بانکی و اهمیت آن

گستردگی فعالیت‌ بانک‌ها سبب می‌شود تا آن‌ها ملزم به ارائه خدمت به طیف وسیعی از مشتریان خود، نظیر اشخاص و کسب و کارها باشند. از همین‌رو آن‌ها به وب‌سرویس‌های بانکی متنوع و امنی نیاز دارند تا بتوانند اطلاعات را به صورت یکپارچه در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

ارزش وب‌سرویس‌های بانکی به بانک‌های ایرانی نیز ثابت شده و آن‌ها از وب سرویس‌های بانکی متفاوتی استفاده می‌کنند. مهم‌ترین آن‌ها، وب‌سرویس واریز وجه به حساب دیگران، وب‌سرویس‌های استعلام مانند استعلام شماره شبا، استعلام شماره کارت، استعلام شماره حساب، گردش و مانده حساب و وب‌سرویس‌های تبدیلی مانند تبدیل شماره حساب به شماره شبا و تبدیل شماره کارت به شماره شبا هستند.

فینوتک بستری یکپارچه برای ارائه وب‌سرویس‌های مختلف ایجاد کرده تا با کمک یک API بتوان از خدمات مختلفی بهرمند شد.

این وب‌سرویس‌ها به گروه‌های زیر تقسیم بندی شده است:

۱) وب‌سرویس‌های بانکی

به کمک وب‌سرویس‌های بانکی، هر آن چه که از طریق اینترنت بانک قابل انجام باشد، می‌تواند در یک نرم‌افزار شرکتی جمع شود. به کمک این وب سرویس‌ها و از طریق نرم‌افزار شرکتی یا پنل سایت، امکان انتقال وجه پایا به حساب‌های مختلف امکان‌پذیر خواهد بود. همچنین می‌توان شرایط لازم برای تسویه حساب کارت به کارت، حساب به حساب یا پایا را نیز فراهم نمود.

۲) وب‌سرویس‌های بازار سرمایه

فینوتک وب سرویس‌های بازار بورس را نیز فراهم کرده و این API ها، اطلاعات مالی و کدگذاری شده، اطلاعات بازار بورس و فرابورس، اطلاعات طلا، فلزات و ارز را در اختیار کسب‌وکارهای علاقمند قرار می‌دهند.  همچنین سرویس سجام نیز به کمک این وب سرویس قابل فراخوانی است.

۳) وب‌سرویس‌های شهرداری

این وب‌سرویس، مربوط به خدمات ارائه شده توسط شهرداری مانند زمان رسیدن اتوبوس به ایستگاه، استعلام عوارض خودرو و استعلام مشخصات خودرو است.

۴) وب‌سرویس‌های قبوض خدماتی

فینوتک با تجمیع وب‌سرویس‌ها، امکان استعلام مبلغ و مهلت پرداخت قبوض خدماتی مانند آب، برق، گاز، تلفن ثابت و غیره فراهم نموده است.